“Meşe palamud`un, kuş ise yumurta`nın içinde gizlidir. Sizin geleceğiniz de bugünkü sizin içinde gizlidir ve hayalleriniz gelecekte ki sizin fideleridir. Bu sebeple; `Şimdi ki zamandaki siz` ile bir fark yaratmaz ve fotokopi olmaya devam ederseniz, bilmelisiniz ki `gelecekteki siz` de `bugünkü siz`den farklı olmayacaktır.”

İlhan Ürkmez
Yazar, Danışman ve Eğitimci

Bu yüzyılın insanı fotokopi olmamalı, fakat farklılığını ortaya koymalı; adanarak çalışıp yeni ve farklı “artı değerler” üretmeli ve farklı olmalıdır. Unutmayın ki; gelecekte sizi diğerlerinden ayıracak olan fotokopi olmaya direnen, değişim odaklı kalarak değişen, aynı yerde derin bir kuyu kazmanın aslında ikinci bir kuyu kazmak olmadığını bilen ve “Daha iyi için başka neler yapabilirim?”, diye düşünen zihin haritanız, düşünce şekliniz ve davranış tarzınız olacaktır.

”Şimdi ki zamandaki siz” ile bir fark yaratmazsanız, “gelecekteki siz” de “bugünkü siz”den farklı olmayacaktır. Çünkü; geleceğinizi yaratma formülü`nün en büyük çarpanı siz`siniz ve mevcudu terketmeden, zorlanarak cesaret göstermeden ne bir başarı elde edebilirsiniz,  ne de geleceğinizi yaratabilirsiniz. Başarı için her zaman sınırlarınızı zorlamalı ve sınırlarınızın ötesine bakmalısınız. En büyük çarpanı olduğunuz formülün sonucunu büyütmekte küçültmekte, şimdi ki siz`e ve ne yaptığınıza bağlıdır.

Zihinsel olgunluğunuz, bugünden hareketle “gelecek sizi” yaratan o muazzam sihirli gücü kendi içinde taşır. İşte bu sebeple; büyük olması gereken şey fiziksel varlığınız değil, zihinsel olgunluğunuzdur. Birincisi sizi kaslı, ikincisi ise zeki yapar. Birincisiyle elde edeceğiniz iş sonuçlarını zamanla ve çalışarak, ikincisi ile elde edeceğiniz iş sonuçlarını ise çok hızlı bir şekilde sadece düşünürek elde edersiniz.

Meşe palamud`un, kuş ise yumurta`nın içinde gizlidir. Sizin geleceğiniz de bugünkü sizin içinde gizlidir ve hayalleriniz gelecekteki sizin fideleridir. Nasıl ki palamud meşe olmaktan, yumurta içindeki kuş`u dışarıya çıkartmaktan sorumluysa, bugünkü siz de gelecekteki sizi yaratmaktan sorumludur. Siz isteseniz de, istemeseniz de bugünkü sizden, gelecekteki siz çıkacaktır. Ancak bugünkü sizin gelecekteki sizi oluşturmasında ki sorumluluğu üstlenirseniz, istediğiniz sizi yaratabilirsiniz. Böylesi bir sorumluluğu almazsanız eğer, ortaya çıkana razı olarak, fakat aynı zamanda da bir fotokopi olarak yaşarsınız.

Başarının en değişmez tek şartı; durmadan öğrenmek ve durmadan çalışmaktır. Bu sebeple; her gün bilmediğin yeni bir şey öğren ve her zaman yaptığından daha çok yap. Başarı kapısının anahtarı bu cümlenin içinde gizlidir. Çünkü; bilmediklerinizden ne kadar çok öğrenir ve yaptıklarınızdan ne kadar çok yaparsanız, bilmediklerinizi azaltır fakat her zaman kazandığınızdan daha çok kazanırsınız.

İşte bu sebeptendir ki; şirketlerini başarıya götürenler sorumluluğunun bilincinde olan, iş birliğine ve değişime açık, çözüm odaklı davranış geliştirerek yaratıcı çözümler üreten ve kurumsal bağlılık içinde çalıştığı şirkete adanan kişilerdir. Yüksek potansiyelli ve işin gerektirdiği yetkinliklerle donanımlı kurumsal bağlılık içinde şirketine adanmış kişilerin şirket içindeki varlığı ve doğru pozisyonlarda bulunmaları, o şirketi ileriye götürecek muazzam bir yakıttır.

Değişmeyi, gelişmeyi, büyümeyi, verimli olmayı ve kurumsal bir kimlik içinde profesyonel olmayı hedefleyen her şirket, böyle bir yakıta sahip olmayı amaç edinmeli ve bu konu da doğru adımları atarak doğru davranışları sergilemelidir. Unutulmamalıdır ki; sözü edilen bu yakıt, günümüz iş dünyasında giderek kıt kaynak olan ve sahip olununca da elde tutulması zor olan bir yakıttır.

Bu sebeple; şiddetli rekabet dünyasında ayakta kalabilmenin artık bir tek yolu vardır; değişmek ve değişime uyum sağlamak.

Kişisel gelişiminizi önemseyin. Çünkü; kişisel gelişim büyümektir, öğrenmektir, değişmektir, güçlenmektir ve farkındalık yaratmaktır. Değişim yaratmak için farkındalığa sahip olmaktır.

Eğer değişmez ve her geçen gün kendinizi yenilemezseniz, zihin haritanızın “Son Kullanma Tarihi”ni uzatacak uğraş içinde olmaz ve garanti süresi`ni uzatmazsanız, bu durumda bilmelisiniz ki; sizi bugüne getiren şey geleceğe  götürmeyecektir.

Yeni bilgilerle kendisini donatmayıp eski bildikleriyle yola çıkarak, alışılmış olanı tekrarlayarak ve değişmeyip hiyararşiye uyarak, risk almadan belli sınırlar içinde kalarak ve işini sevmeden çalışıp adanarak çalışmanın fark yaratıcı sonucu değiştiren farklılığını bir sonuç yapmayarak çalıştığı şirkette başarılı olmuş, yaptığı işte mucizeler yaratmış ve zaferler kazanmış bir çalışan bu dünya da yoktur.

İşte bu sebeple; sizi geleceğe götürecek şeyin, bugünlere getiren şeyden farklı olması gerektiğini anlamalı ve sizi buraya getirenden farklı bir “Zihin Haritası”na sahip olarak, sizi geleceğe götürecek bakış açısına sahip olmalısınız.

Mevcudu terketmezseniz eğer, yeni bir dünya yaratamazsınız. Sürüden ayrılmazsanız eğer, ne yapabileceğinizi keşfedemezsiniz. Değişmez ve gelişmezseniz eğer, kendinizi geleceğe taşıyamazsınız. Değişmek için cesaret göstermezseniz, atalete düşer; esareti yaşarsınız.
Hiç bir şey yapmamanın bedelinin, hata yapmanın bedelinden daha ağır olduğu ve yoğun rekabetin yaşandığı bugünün iş dünyasında, her insan değişim odaklı olmak ve ayakta kalarak başarıyı yakalamak için dünün iş sonuçlarını tekrar eden fotokopi olma alışkanlığından kurtulmak ve farklılığını ortaya koyarak yığından ve sürüden ayrılmak zorundadır.

Bugünün iş dünyasında başarı;  fotokopi olupta dünü tekrar eden iş sonuçları üretenlerin değil, farklı olup farklı iş sonuçları üretenlerin yarattığı bir sonuçtur.

Bu sebeple; “Şimdi ki zamandaki siz” ile bir fark yaratmaz ve fotokopi olmaya devam ederseniz, fotokopi olarak kalırsınız; bu durumda “gelecekte ki siz”, “bugünkü siz” den hiç farklı olmaz ve siz dünün sonuçlarını bugüne, bugünün sonuçlarını da yarına taşıyan fakat aynı zamanda da kendini kandırmakta artık oldukça usta olan bir “hamal” olursunuz.