İlhan Ürkmez

Hayat Yayınları, 181 Sayfa

Birinci Basım: 2007

Bir satış ekibinin,satış performansının nasıl arttırılacağını ve sonuç odaklı olarak nasıl etkin bir şekilde yönetilmesi gerektiğini merak ediyorsanız, uygulanmış ve geçerliliği ispatlanmış yaşayan bir “Hedef ve Yetkinlik Bazlı Satış Takımı Performans Yönetim Sistemi” nin anlatıldığı bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Yönetim bilimlerinin ana kuralı şunu söyler; yÖneticiysen “yönetiyorsun” demektir.Bu durumda; yönettiğin her netse onun sonuç odaklı “iş performansını” da ölçmek zorundasm.Çünkü ölçemediğin şeyi yönetemezsin.

İşte bu kitap size bu konu da yazılmış, uygulanmış ve geçerliliği kanıtlanmış yaşayan bir sistem özelliği içeren “Hedef ve Yetkinlik Bazlşı Satış Takımı Performans Yönetim Sistemi” ni tanıtmaktadır.

Bu kitabı okudukça satış mesleğinde ve satış yöneticiliğinde daha etkin olma adına bir çok sorunun cevabını en üst düzeyde alacak ve satış mesleğinde başarının kapısını sonuna kadar açacaksınız.

Bir satış ekibinin satış performansının nasıl arttırılacağını ve sonuç odaklı olarak nasıl etkin bir şekilde yönetilmesi gerektiğini merak ediyorsanız, uygulanmış ve geçerliliği ispatlanmış yöntemlerin anlatıldığı bu kitabı mutlaka okumalısınız.