PROFESYONEL YÖNETİCİ: KRİZ YÖNETİR, FIRSATLARI GÖRÜR VE DEĞİŞİM YARATIR

İlhan Ürkmez

Katiad Dergisi Şubat 2008

“Çin alfabesinde kriz iki sembolle yazılır. Sembollerden birisi ‘tehlike’, diğeri ise fırsat’tır. Profesyonel olmayan yönetici tehlikeden kaçınma ve korunma odaklı davranış geliştirirken, profesyonel yönetici yaşadığı kriz karşısında fırsat yaratma odaklı davranış geliştirir, işte bu sebeple birinci davranış kişiyi ve yönettiği şirketi yerinde saydırır ve hatta geriye götürürken, ikinci davranış ileriye götürür ve değişim yaratır.

Günümüzde iş yaşamı değişim, çatışma ve belirsizlik üçgeninde çözüm üretebilen, kriz yaratmayan önleyen, krizi yöneten ve çözen, fırsatları gören ve değişim yaratan profesyonel yöneticilere şans tanıyor.

Bu konuda çarpıcı bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum; Saatler üzerinde çalışan bir kişi bugün kullandığımız dijital saatlerin yapımını keşfediyor. O zaman da İsviçre saatleri bir numara olduğundan önce İsviçre şirketlerine gidiyor. 1965 yılında İsviçre dünya saat piyasasının % 65’ini elinde bulunduruyor ve sektörde ise 80.000 çalışanı var. İsviçre saatleri kalitenin, estetiğin, prestijin ve dakikliğin sembolüdür. İşleri gayet iyi olan ve değişimi düşünmeyen İsviçre” li yöneticiler aynen şöyle düşünüyorlar; “İşler iyiye giderken neden değişelim ki….”

Ve…bu adama teşekkür ediyorlar. Adamın önerisine ve fikrine sıcak bakmıyorlar. Bu adam daha sonra nereye gidiyor biliyor musunuz? Japonya’ya Çok değil 10 yıl sonra İsviçre’nin dünya saat piyasasındaki yeri %15lere, sektöründeki çalışan sayısı ise 10.000’lere düşüyor. Daha sonra ne oluyor? Japonya sektörü ele geçiriyor. İşte size esnek olma ve geleceği görme ve ilerde doğabilecek bir krizi çok önceden tahmin ederek yönetme davranışı gösterme örneği. Her türlü değişiklik bir uyum çabası gerektirir. Her uyum çabası da stres demektir.